To jsem z toho jelen 19

02. 10. 2012 Kateřina Barabášová Zajímavosti z živočišné říše 4116x 0
To jsem z toho jelen 19 Nejen bezhlavý jezdec, ale i některé drhy živočichů přežívají bez hlavy. Jak dýchají a přemýšlí? Kolik tun masa/zeber ročně spořádá lev pustinný? Proč moucha bzučí? Jak je na tom králík domácí, vidí 3D?


Lev pustinný v přírodě

Lev pustinný (Panthera leo) patří mezi největší kočkovité šelmy hned po tygrovi. Lvi loví ve smečkách. Denní spotřeba lvice čítá asi na 5 kg masa s kostí, u samců číslo dosahuje celých 7 kg. Za období jednoho roku se číslo u samic zvedá na 2,7 tuny, které představují kolem 10 dospělých zeber za rok. Masožraví lvi sežerou až 3, 8 tuny kořisti za celý rok.


Švába (Blattodea) řadíme do řádu hmyzu s celosvětovým rozšířením. Švábi mohou žít i 10 dnů bez hlavy. Kdepak dýchání ústy! Po těle mají rozmístěné dýchací trubice zvané vzdušnice, kterými dýchají. Podobně i mozek je rozložen po celém těle. Po oddělení hlavy od těla navíc nezačínají krvácet. Během těchto dnů však švábi potřebují vodu a potravu, bez které se mohou obejít asi jen týden.


Králík domácí v přírodě

Zrak králíka domácího (Oryctolagus cuniculus f. domesticus) funguje především jako vynikající alarm blížícího se nebezpečí. Vysoce položené oči na hlavě mu umožňují vidět v rozsahu 360 stupňů. Ovšem přímo před obličejem nevidí vůbec nic. K této sktečnosti mu však napomáhají nozdry a uši. V jednom místě se zorné pole králíka přesto překrývá. Díky danému posazení očí tento slepý bod neumožňuje králíkovi prostorové- 3D -vidění. Králíci domácí disponují i omezeným viděním barevnosti.


Slon indický (Elephas maximus) nasává chobotem asi 70% vzduchu do plic, další vzduch přijímá pomocí tlamy. Zvláštností je také to, že plíce slonů přirostly ke stěnám hrudníku a bránice. Plíce se roztahují a stahují pomocí pohybů hrudníku, protože mezi pohrudnicí a poplicnicí chybí štěrbina. Slon tak vleže musí vyvinout několikanásobnou námahu jen proto, aby se nadechl. Zřemě z tohoto důvodu spí většina dospělých a starších slonů vestoje.


Moucha domácí- detail

Moucha domácí (Musca domestica) je středně velký hmyz, který je mimo jé i častým přenašečem vážných onemocnění. Moucha je vybavena křídly, jež kmitají až dvěstěkrát za sekundu. Díky křídlům se tento živočich může pohybovat rychlostí až 2 m/s. Bzukot, který je patrný zejména při letu, je způsoben rychlým kmitáním křídel za vteřinu. Křídla jsou v podstatě jakousi kmitající destičkou. Tóny učité výšky jsou vydávány díky kmitání křídel, jež probíhá až 16 x za vteřinu.


Zdroj: Flickr

 


Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz