To jsem z toho jelen 20

10. 10. 2012 Kateřina Barabášová Zajímavosti z živočišné říše 4320x 0
To jsem z toho jelen 20 Víte, čí jazyk váží víc než dospělý slon, čí srdce odpovídá velikosti automobilu? Dokáže gepard létat? Kteří živočichové jsou schopni spořádat miliony kilogramů vegetace za den? Kdo je věrný svému panovníkovi natolik, že by ,,pro něj umřel"?

 


Rorýs obecný v letu

Rorýs obecný (Apus apus) je z ptačí říše nejlépe přizpůsoben pobytu ve vzduchu, v němž tráví nepřetržitě až tři roky. Z letu loví hmyz, pije z vodní hladiny či spí, a to díky prodům teplého vzduchu,které jej nadnáší. Spánek probíhá v době klesání v krátkých úsecích, kdy na několik minut upadá do mikrospánku a odpočívá. Jedna polovina mozu je nečinná,druhá kontroluje okolí. Ve vzduchu mimo jiné probíhá i namlouvání a páření rorýsů.


Plejtvák obrovský (Balaenoptera musculus) je největším živočichem z hlediska tělesné hmotnosti. Jazyk tohoto kytovce váží až 2,9 tuny, což je váha přesahující hmotnost dospělého slona. Srdce odpovídá velikosti auta. Plejtvák obrovský denně zkonzumuje až tři tuny korýšů a krilu. Poté je nasycen. V případě nouze dokáže setrvat až 6 měsíců bez další stravy. Novorozené mládě plejtváka váží celé tři tuny.


Gepard štíhlý v přírodě

Gepard štíhlý (Acinonyx jubatus) trhá rekordy v běhu. Dokáže se rozběhnout rychlostí až 70 km/hod, krátkodobě sprintuje rychlostí až 113 km/hod, přičemž stále dokáže měnit směr. Při běhu se dotýká země pouze jednou končetinou, takže vypadá jako by letěl. V plné rychlosti dokáže učinit tři skoky za sekundu. Gepard štíhlý disponuje krátkými, částečně zatažitelnými drápy, kterými se odráží od země.


Mravenec lesní (Formica rufa) je řazen mezi teplomilný, blanokřídlý a ryze společenský hmyz, jenž náleží do skupiny lesních mravenců. Mravenec lesní je velice pracovitý. Pracuje až 24 hodin denně, proto nikdy nespí. Mravenci žijí v mravěništi, kde vládne královna. Pokud zemře, umírá i celá pečlivě vybudovaná kolonie, protože se již nenarodí další mravenci. Královna patří mezi nejdéle žijící tvory v říší hmyzu. Dožívá se až dvaceti let.


Saranče modrokřídlá vtrávě

Saranče modrokřídlá (Oedipoda caerulescens) patří mezi rovnokřídlý hmyz vyskytující se na suchých a slunných místech především v oblastech Evropy od Španělska po Skandinávii. Jeho hnědé zbarvení mu poskytuje dokonalou maskovací ochranu. Rozsáhlejší hejno sarančat dokáže během dne zkonzumovat až na 20 000 000 kilogramů vegetace.

 

 

Zdroj: Flickr

 

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz