To jsem z toho jelen 21

14. 10. 2012 Kateřina Barabášová Zajímavosti z živočišné říše 5284x 0
To jsem z toho jelen 21 Kdo má smůlu a nemůže hýbat jazykem? Kterému živočichovi už i za běhu hrozí přehřátí organismu? Jak je to s hrbem velblouda, nosí si v něm opravdu vodu? Jakým způsobem spí žirafa?


 

Žirafa v přírodě

Žirafa (Giraffa camelopardalis) patří mezi sudokopytníky a současně nejvyšší ze všech suchozemských živočichů. Podobně jako většina sudokopytníků odpočívá a podřimuje ve stoje. Na zem ulehá pouze v případech, když se cítí v bezpečí. Spánek probíhá výjimečně vsedě s hlavou opřenou o zadní část. V hlubokém spánku naopak ulehá na zem. Otočí krk směrem dozadu a bradu odkládá vedle stehna. V této poloze však nezůstává příliš dlouhou dobu. Souvisle totiž dokáže spát pouhé 3-4 minuty.


Tučňák císařský (Aptenodytes forsteri) je ptákem, jenž hnízdí z e všech nejjižněji. Velice vzácně je zaznamenán jeho výskyt za hranicemi jižního polárního kruhu. Tučňákovo peří je velmi husté. Pera jsou krátká a tuhá, takže se vzájemně překrývají. Na jednom centimetru čtverečním vyrůstá až 12 per. Vrstva podkožního tuku slouží jako izolace či zásobárna energie. K izolaci slouží i krátké prachové peří.


Zajímavost o krokodýlovi

Krokodýl (Crocodylus) nemůže posouvat čelist na stranu. Kořist tak musí polykat vcelku. Pokud mu nevyhovuje její velikost, trhá ji na drobné části pomocí prudkých pohybů hlavy. Jazyk tohoto predátora je podoben jazyku ostatních savců. Rozdíl je však v tom, že jej krokodýl nemůže vystrčit či jinak s ním hýbat. Jazyk totiž přirostl ke spodnímu patru.


Medvěd lední (Ursus maritimus) zvaný též medvěd polární je skvělým plavcem. Dokáže uplavat desítky kilometrů a potápět se několik metrů v hloubce. Medvěd zatáhne nozdry, a tak mu nezatíká do nosu. Podvodní svět sleduje s otevřenýma očima. Když vyleze z vody na břeh, putuje desítky kilometrů denně. Během svého života tak pěšky procestuje až 260 tisíc km2. Medvědi jsou zdatní ve šplhu po krách či ve skocích nad čtyřmetrovými propastmi. I při krátkém běhu však mají velký problém s přehříváním.


Velbloud jednohrbý v přírodě

Velbloud jednohrbý zvaný také Dromedár nebo Dromedář (Camelus dromedarius) v horku neotevírá tlamu. Ba naopak. Má ji zavřenou. Nadýchne se asi jen 16 x. Bez vody setrvá dva týdny až 45 dní. Pokud dorazí do oázy, během 15 minut je schopen vypít i 150 litrů vody. Část těchto zásob nadále uchovává v žaludku. Velbloudí hrb neuchovává vodu, nýbrž tuk, který spotřebovává během nedostatku potravy.


Zdroj: Flickr


Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz