To jsem z toho jelen 22

20. 10. 2012 Kateřina Barabášová Zajímavosti z živočišné říše 4007x 0
To jsem z toho jelen 22 Proč snadno zaměnit koalu s člověkem? Kdy se žraloci koušou? Který živočich předvádí ,,věrohodnou smrt"? Disponuje hlemýžď zuby?


Vačice virginská na stromě

Vačice virginská (Didelphis virginiana) sídlí v Severní Americe. Vačice rodí 12 dnů po oplození. V jednom vrhu se může vysktnout až 18 mláďat, přičemž počet mléčných bradavek vačice je omezen číslem 13. Mláďata, jež přežijí, zůstávají po dobu 50 dnů přichycena na bradavkách. Vak opouští po 70 dnech. Při vážném ohrožení dokáže vačice předstírat i smrt. Po dobu 6 hodin leží na boku s otevřenýma očima i ústy, bez náznaku pohybu, tak, aby dokonale zmátla nepřítele. V extrémním případě je schopna z řitního otvoru vylučovat hnilobně zapáchající tekutinu.


Koala medvídkovitý (Phascolarctos cinereus) patří k ikonám australských zvířat. Medvídek koala je vačnatec a současně i jediný zástupce čeledi koalovitých. Disponuje pěti prsty na každé končetině. Přední končetiny jsou vybaveny dvěma palci, jež stojí proti ostatním třem prstům. Tyto prsty slouží k lepšímu uchopování větví. Na zadních končetinách je pouze jeden protistojný palec. Koala je navíc jedním z mála živočichů, kteří disponují otisky prstů podobné  otiskům lidským. Rozdíly mezi nimi se velice nesnadným způsobem odlišují dokonce pod mikroskopem.


Štír na kameni

Štíř (Scorpionida) je živočich z řádu pavoukovců. Štír dokáže setrvat bez potravy celý rok. Umí zadžet dech na tři dny. Štír v pořádku přežije vysoké teploty, zmrazení a dokonce i radioaktivitu, která je pro člověka smrtelná. Štír disponuje až 12 očima. Některé druhy jeskynních štírů však oči postrádají. Na hlavohrudi se nachází jeden pár středových očí a až pět párů dalších potrsnních očí. Díky jejich rozložení sestává zornýúhel štírů až ze 360 stupňů.


Žralok bílý (Carcharodon carcharias) spolu s dalšími druhy žraloků klade největší vejce na světě. Žraloci v době páření podnikají až tisícikilometrové plavby za svým druhem. Samice se často shlukují do hejna, aby samci měli široký výběr. Samice vypouští chemické látky, které přilákají konkrétního samce. Ten svou partnerku okusuje. Samice disponuje určitých tělesných místech  až až 3x silnější kůží než samec, tudíž zranění se velice rychle hojí. Žraloci se při aktu páření musí neustále pohybovat. Jsou tak schopni dýchat.


Hlemýžď zahradní v přírodě

Hlemýžď zahradní (Helix pomatia) je suchozemský plž z čeledi hlemýžďovitých. Hlemýžď se živí rostlinami, ale dokáže trávit i celulózu. Ukusuje pomocí raduly. Hlemýžď zahradní během dne zkonzumuje asi 5 gramů potravy, tedy polovinu vlastní váhy. Tito živočichové jsou vybaveni stovkami až tisíci zuby. Jejich chrup disponuje stovkami řad několika různých druhů zubů.

 

 

Zdroj: Flickr

 

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz