To jsem z toho jelen 23

25. 10. 2012 Kateřina Barabášová Zajímavosti z živočišné říše 5223x 0
To jsem z toho jelen 23 Jsou termiti geniálními architekty? Co nechybí jelenovi lesnímu ke spokojenému životu? Čím trpí gorily? Který živočich je bravurním vzpěračem?

 


Brouk Goliáš

Brouk Goliáš (Goliathus) je na základě objemu, velikosti a hmotnosti považován za jednoho z největších brouků na Zemi. Dosahuje velikosti připomínající lidskou pěst. V zajetí byl úspěšně vychován od vaíčka až po dospělé imago díky běžnému krmivu pro psy a kočky, které je bohaté na proteiny. Goliáš je opancéřován. Při letu asociuje zvuk helikoptéry. Tento živočich je mimo jiné neporazitelným vzpěračem. Dokáže unést váhu přesahující až 850 x své váhy.


Termiti (Isoptera) známí jako všekazi si staví podzemní i nadzemní hnízda. Podzemní staveniště se skládají ze systému chodeb vedoucích k hlavnímu centru - zdroji potravy a vody. Nadzemní stanoviště dosahují až 20 metrů v průměru. Jsou vystavěna z trusu, hlíny a těl odumřelých jedinců. Stavby jsou spojeny slinami. Pokud vystavěné hnízdo přesáhne maximální velikost 5 metrů, dojde ke zborcení daného objektu, současně se rozpadá i samotná kolonie. Všichni termiti na světě váží 10 x více než celé lidstvo.


Kobra egyptská v poušti

Kobra egyptská (Naja haje) patří do skupiny jedovatých hadů z čeledi korálcovitých. Vejcorodá kobra dorůstá délky až 2 metry. Kromě toho, že je výborným plavcem, patří i mezi zkušené plivače. Kobra plive jed na vzdálenosti až 2,4 metru, přičemž nikdy nemine cíl. Do čeledi korálovcovitých lze zařadit i kobru královskou (Ophiophagus hannah), která je nejdelším hadem planety. Uštkne-li samotného slona do chobotu, slon umírá během 4 hodin.


Gorila (Gorilla) je řazena do rodu největších žijících primátů. Gorily jsou citlivé na lidské onemocnění. Lidé a velcí lidoopi jsou příbuzní, čímž vzniká potenciál pro přenos nemocí typu nachlazení, spalničky či zápal plic. Lidé stále častěji pronikají do pralesů, domova goril, a se svými mazlíčky ohrožují různými nákazami právě tento druh. Prorože tělo gorily není schopno samo vyprodukovat sdostatek protilátek, některé viry jsou pro tyto živočichy smrtelné.


Jelen lesní v přírodě

Jelen lesní (Cervus elaphus) znám taktéž jako jelen evropský je sudokopytníkem z čeledi jelenovitých. Jelen je po stránce zrakové, sluchové a čichové velice dobře vybaven. Nedisponuje však žlučníkem. Společným znakem jelenovitých jsou mohutné parohy, výrazný znak pohlavního dimorfismu. Parohy jsou příznačné pro samce. Jeleni je koncem zimního období shazují a dorůstají jim nové.

 

 

Zdroj:Flickr

 


Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz