To jsem z toho jelen 26

14. 11. 2012 Kateřina Barabášová Zajímavosti z živočišné říše 5194x 0
To jsem z toho jelen 26 Trpí můry žaludečními problémy? Na jakou dálku je žíznivý slon schopen cítit vodu? Jak dobrým skokanem je kobylka? Která housenka i přes svůj sympatický vzhled zabíjí?


Kobyka zelená v trávě

Kobylka zelená (Tettigonia viridissima) patří mezi běžný druh kobylek. Tento dravý a poměrně velký hmyz se ozvývá hlasitým cvrkotem. Kobylka je vybavena dvěmi páry křídel a třemi páry nohou. Zadní nohy disponují hlezenní kostí, která umožňuje dlouhé skoky. Kobylka zelená je tudíž schopna přeskočit až dvacetinásobek své tělesné délky. Sluchové orgány jsou umístěny na předních holenních nohách. Kobylka je díky tomuto uzpůsobení schopna zjistit směr přicházejícího zvuku či rozeznat otřesy přicházející ze vzdálených míst.


Medvěd lední (Ursus maritimus) je vybaven černou kůží, aby tak lépe absorboval teplo. Jeho kožešina slouží jako výborný izolační materiál. Medvědův černý čenich je za jasného slunného dne viditelný až na velké vzdálenosti. Při lovu si jej často skrývá před tuleni, na které číhá. Co se týče vnitřní stavby těla, medvědova játra jsou pro člověka nepoživatelná. Obsahují nadměrné množství vitamínu A, při nemž je jedinec vystaven nebezpečí hypervitaminózy.


Slon pralesní v lese

Slon pralesní (Loxodonta cyclotis) je malý druh slona. Žije v tropických pralesích Afriky. Slon pralesní je menší tělesné konstituce než slon africký. Má tmavou kůži, delší dolní čelist, chobot je zaoblenější a více osrstěný. Žluté kly směřují rovnoběžně či dolů, proto se slon pralesní může vemi dobře pohybovat v husté vegetaci. Slon je schopen ucítit vodu až na vzdálenost tří kilometrů.


Můra je hmyz velice blízký skupině motýlů. Můry jsou aktivní především v noci, čímže se liší od denních motýlů. Nevýrazně zbarvená můra drží spojená křídla stále roztažená oproti motýlům, kteří je při odpočinku stahují. Housenky můr neprodělávají metamorfózu v kukle,nýbrž spřádají kokon. Můry jsou obvykle tlustší a chlupatější než motýli. Zajímavostí také je, že v jejich těle chybí žaludek.


Housenka martináče na listu

Housenka martináče (Lonomia obliqua) je nejnebezpěčnější housenkou na světě. Tato housenka je původem z Brazílie. Dokáže usmrtit dospělého člověka. Je vybavena kožními výrustky, výstupky a chloupky, které jsou velmi jedovaté. Toxin z těla housenky se přenáší prostřednictvím styku lidské kůže s chloupky housenek či vzduchem. Nakaženému jedinci nejdříve klesne krevní tlak, cévy v těle se roztáhnou. Do srdce se nenavrací krev. Postiženému se stahují svaly dýchacích cest a začíná se dusit.

 

Zdroj: Flickr

 


Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz