To jsem z toho jelen 27

20. 11. 2012 Kateřina Barabášová Zajímavosti z živočišné říše 19331x 0
To jsem z toho jelen 27 Myslíte, že se nelze ochladit vlastním potem? Liší se od sebe volavky rády? Proč se medúza na slunci odpařuje? Jak si kuňka obecná střádá vodu?


 Čtyřhranka Fleckerova ve vodě

Čtyřhranka Fleckerova (Chironex fleckeri) známá také pod názvem čtyřhranka smrtelná či mořská vosa je považována za smrtelný druh mořské medúzy vyskytující se převážně ve vodách Austrálie. Horní část zvonu dosahující 25 cm je ve vodě téměř přehlédnutelná. Medúza je vybavena chapadly, jež jsou posety žahavými buňkami o velikosti 3 metrů. Jed čtyřhranky Fleckerovy pak stačí na usmrcení 60 lidí. Je obecně známo, že medúźy jsou z 98% tvořeny vodou. Na slunci se proto mohou odpařit.


Koníček mořský neboli také koníček mořský skvrnitý (Hippocampus guttulatus) je mořskou rybou z čeledi jehlovitých žijící v oblasti severovýchodního Atlantského oceánu. Tento živočich s netypickým tvarem těla a hlavou asociující skutečného koně je nejpomalejší mořskou rybou. Pomocí kmitání hřbetní ploutve se pohybuje rychlostí pouhých 0.016 km/h. Pohyb koníčka mořského je vzpřímený. Po většinu času však stojí u dna přichycen pomocí chapavého ocasu. Rypcem pak saje vodu a filtruje potravu v podobě korýšů.


Cikáda chlumní na rostlině

Cikáda chlumní (Cicadetta montana) je druh hmyzu zařazený do řádu polokřídlých. Dospělec dosahuje velikosti 2-5 cm. Cikády jsou vybaveny velkýma očima, krátkými tykadly a blanitými křídly. Pouštní cikády se dokáží chladit pocením. Samci velice často vyluzují hlasité cvrkavé zvuky, a to díky membráně na zadečku. Cikáda patří mezi nejhlučnější zástupce z říše hmyzu. Současně je i rekordmanem ve skoku do výšky. Její skok dosahuje až 70 cm. Tento živočich se dnes vyskytuje asi ve 2000 druzích.


Kuňka obecná (Bombina bombina), často také nazývaná kuňkou ohnivou díky zbarvení břicha, patří mezi ohrožený žabí druh na našem území. Kuňka žije v rozsáhlých společenstvích, v době rozmnožování konkrétně pak v okolí rybníků, tůní a louží. Po skončení tohoto období obývá louky a lesy. Pro kuňku obecnou je typická denní aktivita. V  ohrožení vylučuje z kožních žláz toxický sekret. Kuňka nepije vodu. Absorbuje ji skrz kůži.


Volavka popelavá v trávě

Volavka popelavá (Ardea cinerea) z čeledi volavkovitých je brodivý pták. Mohutná konstituce těla ji řadí mezi největšího zástupce volavek. Tento pták je hojně rozšířen. Vyskytuje se téměř na všech kontinentech kromě Austrálie. Volavka popelavá se živí převážně rybami. Mezi pohlavími není žádný viditelný rozdíl. Mláďata se od dospělců liší pouze tmavším zbarvením těla, postrádají bílé zbarvení na krku a tmavá pera na hlavě.

 

 

Zdroj: Flickr

 


Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz