To jsem z toho jelen 28

27. 11. 2012 Kateřina Barabášová Zajímavosti z živočišné říše 5322x 0
To jsem z toho jelen 28 Na jak velké porci si pochutná netopýr během jedné hodiny? Jak velká je panda po narození? Která ryba se strachy nafukuje? Proč tchoř páchne?


Tchoř tmavý v přírodě

Tchoř tmavý (Mustela putorius, Putorius putorius), často také nazýván jako kuna tchoř, je šelmou z čeledi lasicovitých. Tchoř je nočním tvorem. Žije v lesích, na polích, ale sídlí i ve stodolách a kůlnách. Loví myši, ptáky, potkany, žáby či ryby, ovšem nepohrdne ani návštěvou kurníku. Tchoř se v nebezpečí brání osobitým způsobem. Vyměšuje silně zapáchající sekret z podocasních žláz. Výměšky však využívá i k značkování míst. Sekret dokáže vystříknout na velkou vzdálenost, tudíž nepřítel je vždy odpuzen.


Netopýr hvízdavý (Pipistrellus pipistrellus) preferuje lov na určitém okrsku. Pochutnává si výhradně na létajícím hmyzu. Ten současně za rychlého letu loví a požírá. Ať už komáři, jepice či noční motýli, nepohrdne ani větším úlovkem, který si pak nódnáší na určitá místa, kde jej nerušeně konzumuje. Netopýr hvízdvavý během noci uloví několik set kusů hmyzu. Za hodinu tak dokáže spořádat celých 1000 kousků.


Panda velká ve výběhu

Panda velká (Ailuropoda melanoleuca) je savec z čeledi medvědovitých. Panda velká je původem z Číny a současně zde je považována za národní symbol Číny. Žije v oblastech Sečuánu a Tibetu. Panda patří k vysoce ohroženým druhům. Samice rodí 1 - 2 mláďata, která jsou slepá a holá. Velikostí jsou menší než drobná myš. Z dvojčat obvykle přežívá pouze jedno. V přírodě dnes žije okolo 2500 pand velkých.


Moucha domácí (Musea domestiea) je nejbežněji se vyskytující mouchou v domácnostech, stájích, skladech či jiných lidských obydlích. Dospělec dosahuje velikosti asi 9 mm. Tělo mouchy domácí je pokryto chitinovým obalem, jenž odpuzuje vodu. Organismus mouchy je tak uchráněn před odpařováním tekutiny. Moucha domácí disponuje dvěmi páry křídel, přičemž pouze první slouží k letu. Zadní pár je zakrnělý a pomáhá při udržování stability těla v letu. Pohyb křídel mouchy domácí čítá na 200 kmitů za sekundu.


Čtverzubec trpaslíčí ve vodě

Čtverzubec trpasličí (Carinotetraodon travancoricus) původem z Asie je drobná, masožravá a poměrně agresivní ryba. Čtverzubec je řazen k nejmenším rybám svého druhu. V případě ohrožení se dokáže nafouknout a zvětšit svůj objem. Tato ryba se živí korýši, mlži, plži a červy. V akváriu je nutno vybudovat hned několik úkrytů. U čtverzubce lze rozlišit pohlavní dimorfismus. Samičky jsou obecně větší tělesné konstituce než samci. Samci jsou navíc ozdobeni tmavým pruhem, který se táhne přes celé tělo od tlamy až k ocasu.

Zdroj: Flickr

 

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz