To jsem z toho jelen 29

07. 12. 2012 Kateřina Barabášová Zajímavosti z živočišné říše 4895x 0
To jsem z toho jelen 29 Kdo vyrábí nejkvalitnější hedvábí? Pro kterou rybu netřeba kostí? Co má daman společného se slony? Lze poslouchat plícemi?


Nosatka panamská v přírodě

Nosatka panamská (Atelopus zetek) je obyvatelkou panamských pralesů Střední Ameriky. Díky tomuto místu a excentrickému vzhledu je často přezdívána jako "panamská zlatá žába". Nosatka je jedovatá žába, která nepřítele odradí výrazným zbarvením. Tento ohrožený druh jedovatých žab není vybaven ušima. Zvuky však vnímá pomocí plic. Nosatka není jediným živočišným druhem na světě, který disponuje touto schopností. Existuje také mnoho ryb, které jsou vybaveny podobnou schopností.Snovačka jedovatá (Latrodectus mactans) neboli černá vdova je velmi známý, vysoce jedovatý pavouk, z čeledi snovačkovitých. Pavučinové sítě si tvoří z hedvábí, které je považováno za jedno z nejsilnějších typů hedvábí na světě. Jed snovaček působí v několika minutách. Způsobí otok, v horším případě může kousnutí končit smrtí. Jedu jsou si vědomi i živočichové. V případě, že pták pozře snovačku jedovatou, mu jed v žaludku může způsobit nepříjemné problémy.


Datel černý v přírodě

Datel černý (Dryocopus martius) je schopen klovat do dřeva až 20 x za minutu. Denně bychom pak napočítali od 8000 do 12000 klovnutí. Datel je největším zástupcem z čeledi datlovitých. Vyskytuje se především v euroasijských lesích. Pro samce je typická červená čepička, samice se pyšní pouze červeným týlem. Datel černý je v české republice poměrně hojně se vyskytujícím druhem, jenž je přísně chráněn.


Žralok bílý (Carcharodon carcharias) z čeledi lamnovitých, jeden z největších druhů mezi rybami, se vyskytuje převážně v pobřežních vodách. Žralok nemá v těle žádné kosti. Kostra žraloka se skládá z chrupavky, tedy flexibilních kostí, které má kupříkladu člověk v nose a uších. Pokud žralok uvízne na souši, žraločí kostra tak může být velice snadno rozdrcena váhou samotného žraloka. Žralok bílý je označován za nejnebezpečnějšího žraloka člověku.


Daman skalní v přírodě

Daman skalní (Procavia capensis), zvaný též kapský či jihoafrický, je savec, jenž svým vzhledem asociuje králíka či morče. Daman je však mnohem více příbuzný slonům a sirénám. Žije v Jihoafrické republice, kde jej místní obyvatele přezdívají dassie (v překladu jezevcem). Daman skalní dosahuje hmotnosti mezi 2-5 kg. Zajímavostí je i damanův chrup. Dorůstající řezáky vizuálně asociují kly. Stoličky pak naopak připomínají stoličky nosorožce.

 

Zdroj: Flickr

 

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz