To jsem z toho jelen 30

14. 12. 2012 Kateřina Barabášová Zajímavosti z živočišné říše 5283x 0
To jsem z toho jelen 30 Který živočich je pod stresem sebedestruktivní? Jak může rypoš lysý žít v nehostinném podzemí? Která ryba má červené smyslné rty? Znáte slizského tvora, jenž postrádá svalovou hmotu?


Nártoun na stromě

Nártoun (infrařád Tarsiiformes, jediná čeleď nártounovití, jediný rod Tarsius, Tarsius pumilus) je primát žijící na Fiipínách, jenž dostal své přízvisko dle dlouhého nártu. Nártoun je typický pro své velké oči, s nimiž vidí i během noci. Nártoun dokáže otáčet hlavou téměř o 360°. Loví hmyz a drobné ptáky. Tento živočich sídlí v dutinách stromů. Pohybuje se pomocí skoků mezi stromy. Zajímavostí také je, že pokud je nártoun chován v zajetí pod stresem, je schopen si sám ublížit či se dokonce zabít.


Slizká ryba (Psychrolutes marcidus), označována také jako Blobfish, žije v moři v hloubkách asi 800 metrů. Tato ryba nemá žádné svaly. Tělo je tvořeno rosolovitou tkání. Žije u mořského dna a živí se převážně měkkýši. Nepohrdne však čímkoli, co kolem ní proplave. Protože se tento živočich vyskytuje ve stejném prostředí jako krabi a mušle, jež jsou oblíbenou pochoutkou restaurací, je ohrožen necitlivým výlovem. Hrozí mu proto vyhynutí.


Rypoš lysý z anfasu

Rypoš lysý (Heterocephalus glaber) je východofrický hlodavec žijíí eurosiciálním způsobem života. Tento živočich je neobyčejně přizpůsoben životu v podzemí. Rypoš postrádá receptory bolesti na kůži. Jeho tělesný systém je charakteristický velice pomalým metabolismem. Disponuje malýma očima a plícemi, krátkým nohama, vyčnívajícíma zubama a svraštělou narůžovělou či nažloutlou kůží. Rypoš si vyhrabává tunely. Celý soubor těchto chodeb pak může čítat na 3 - 5 km.


Vombat obecný (Vombatus ursinus), zvaný také medvědovitý, je zástupe čeledi vombatovitých. Vyskytuje se převážně v lesích mírného pásma, horách či vysočinách, v oblastech Austrálie, Tasmánie a Nového Jižního Walesu. Tento samotářský tvor vyhrabává rozvětvené nory s jedním vchodem i ve velice těžce dostupných terénech. Vombat obecný disponuje zavalitým tělem s olivově zelenou až tmavou srstí. Vombat vyráží na lov převážně v noci. Živí se vegetariánskou stravou.


Chřestivec protáhlý ve vodě

Chřestivec protáhlý (Ogcocephalus porrectus) je taktéž přezdíván jako netopýří ryba (Rosy Lipped Batfish). Pozoruhodný chřestivec žije v Kostarických vodách. Přestože je považován za rybu, plavat neumí. Zdržuje se při mořském dnu. Pohyb vyvíjí pomocí podivných ploutví tak, že jimi pomalu vykračuje. Tento živočich disponuje neobyčejně výraznými červenými rty.

 

 

Zdroj: Flickr

 


Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz