To jsem z toho jelen 31

21. 12. 2012 Kateřina Barabášová Zajímavosti z živočišné říše 4122x 0
To jsem z toho jelen 31 Který krokodýl nosí na hlavě ,,hrnec"? Kdo si pochutnává na divokých králících? V čem jsou lachtani spořiví? Při čem se medvěd hnědý nenechává rád vyrušovat?

 


Vlček etiopský v přírodě

Vlček etiopský (Canis simensis nebo Simenia simensis) je psovitá šelma žijící v Etiopii. Domorodci jej v dávných dobách přezdívali ,,kebero" neboli červený šakal. Vlček etiopský obývá velmi malé oblasti Afriky. Tento živočich obvykle žije v horských pustinách. Zvláštností tohoto zvířete je také fakt, že ve dne je samotářským lovcem. Po setmění vychází ven, a aby se cítil bezpečí, druží se do společných smeček čítajících až na 7 členů.


Medvěd hnědý (Ursus arctos) je poddruhem medvěda brtníka. Ten nese název dle faktu, že vybírá dutiny stromů s hnízdy lesních včel. Brť pak označuje samotnou dutinu stromu. Medvěda hnědého bychom neměli rušit při konzumaci potravy, v období páření či v momentě, kdy nemá úniku. Dokonce pokud je zraněný, neměli bychom jej zaskočit. V jiném případě je agresivní a útočí na člověka. Medvěd hnědý patří mezi největší evropské šelmy splou s medvědem ledním. Je taktéž považován za největšího zemního masožravce.


Gaviál indický v řece

Gaviál indický (Gavialis gangeticus) je kriticky ohrožený druh plaza. Gaviál má svou domovinu v Indii, kde je současně symbolem posvátného zvířete. Tento živočich původně obýval i Pákistán, Indii, Nepál, Bangladéš a Barmu. Gaviál vyhledává členité řeky s vodními průtoky, strmými břehy tůněmi a mělčinami. Čelist gaviála dosahuje délky až 1 metru. Z čelisti se tyčí přes sto ostrých zubů. Dospělí samci jsou vybaveni chrupavčitým výrůstkem zvaným ,,ghara" ( v překladu ,,hrnec") na konci horní čelisti. Ghara slouží k odlišení samců a při dorozumívání se zvířaty.


Rys iberský (Lynx pardinus), zvaný pardálový, je kočkovitou šelmou z Pyrenejského poloostrova. Milovník divokých králíků je vysoce ohroženým druhem. Důkazem toho jsou necelé dvě stovky přežívajících jedinců. Rys iberský je teritoriální živočich. Svá teritoria buduje v křovinatých krajinách, často pak o velikosti 3 až 4 km2. Teritorium samce přesahuje teritorium jedné samice. Mezi rysy panují monogamní vztahy. Pro ryse iberského je typická noční aktivita. Vyléza za soumraku a rozbřesku a vydává se na lov.


Lachtan jihoafrický na pláži

Lachtan jihoafrický (Arctocephalus pusillus) z čeledi lachtanovitých žije na pobřeží Afriky, Austrálie a Tasmánie. Kolonií lachtanů jsme vědomi díky linoucímu se zápachu trusu, jenž se šíří okolím. Lachtani jsou neobyčejní tím, že dokážou ve vodě šetřit kyslíkem tak, že jej zadržují v krvi. Samotný dech pak zadrží na celých 30 minut. Lachtan jihoafrický plave i v hloubkách okolo 200 m. Při potápění mu klesá tep ze 150 na 10 za minutu. Tento živočich je navíc sympatický svou hravostí s kamínky. Vynáší je ze dna, pouští a znovu chytá.


Zdroj: Flickr

 

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz