To jsem z toho jelen 31

21. 12. 2012 Kateřina Barabášová Zajímavosti z živočišné říše 3397x 0
To jsem z toho jelen 31 Který krokodýl nosí na hlavě ,,hrnec"? Kdo si pochutnává na divokých králících? V čem jsou lachtani spořiví? Při čem se medvěd hnědý nenechává rád vyrušovat?

 


Vlček etiopský v přírodě

Vlček etiopský (Canis simensis nebo Simenia simensis) je psovitá šelma žijící v Etiopii. Domorodci jej v dávných dobách přezdívali ,,kebero" neboli červený šakal. Vlček etiopský obývá velmi malé oblasti Afriky. Tento živočich obvykle žije v horských pustinách. Zvláštností tohoto zvířete je také fakt, že ve dne je samotářským lovcem. Po setmění vychází ven, a aby se cítil bezpečí, druží se do společných smeček čítajících až na 7 členů.


Medvěd hnědý (Ursus arctos) je poddruhem medvěda brtníka. Ten nese název dle faktu, že vybírá dutiny stromů s hnízdy lesních včel. Brť pak označuje samotnou dutinu stromu. Medvěda hnědého bychom neměli rušit při konzumaci potravy, v období páření či v momentě, kdy nemá úniku. Dokonce pokud je zraněný, neměli bychom jej zaskočit. V jiném případě je agresivní a útočí na člověka. Medvěd hnědý patří mezi největší evropské šelmy splou s medvědem ledním. Je taktéž považován za největšího zemního masožravce.


Gaviál indický v řece

Gaviál indický (Gavialis gangeticus) je kriticky ohrožený druh plaza. Gaviál má svou domovinu v Indii, kde je současně symbolem posvátného zvířete. Tento živočich původně obýval i Pákistán, Indii, Nepál, Bangladéš a Barmu. Gaviál vyhledává členité řeky s vodními průtoky, strmými břehy tůněmi a mělčinami. Čelist gaviála dosahuje délky až 1 metru. Z čelisti se tyčí přes sto ostrých zubů. Dospělí samci jsou vybaveni chrupavčitým výrůstkem zvaným ,,ghara" ( v překladu ,,hrnec") na konci horní čelisti. Ghara slouží k odlišení samců a při dorozumívání se zvířaty.


Rys iberský (Lynx pardinus), zvaný pardálový, je kočkovitou šelmou z Pyrenejského poloostrova. Milovník divokých králíků je vysoce ohroženým druhem. Důkazem toho jsou necelé dvě stovky přežívajících jedinců. Rys iberský je teritoriální živočich. Svá teritoria buduje v křovinatých krajinách, často pak o velikosti 3 až 4 km2. Teritorium samce přesahuje teritorium jedné samice. Mezi rysy panují monogamní vztahy. Pro ryse iberského je typická noční aktivita. Vyléza za soumraku a rozbřesku a vydává se na lov.


Lachtan jihoafrický na pláži

Lachtan jihoafrický (Arctocephalus pusillus) z čeledi lachtanovitých žije na pobřeží Afriky, Austrálie a Tasmánie. Kolonií lachtanů jsme vědomi díky linoucímu se zápachu trusu, jenž se šíří okolím. Lachtani jsou neobyčejní tím, že dokážou ve vodě šetřit kyslíkem tak, že jej zadržují v krvi. Samotný dech pak zadrží na celých 30 minut. Lachtan jihoafrický plave i v hloubkách okolo 200 m. Při potápění mu klesá tep ze 150 na 10 za minutu. Tento živočich je navíc sympatický svou hravostí s kamínky. Vynáší je ze dna, pouští a znovu chytá.


Zdroj: Flickr

 

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (175)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (385)
  5% (36)

Hlasovalo 738 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz