To jsem z toho jelen 33

02. 01. 2013 Kateřina Barabášová Zajímavosti z živočišné říše 5072x 0
To jsem z toho jelen 33 Který živočich konkuruje žirafám? Proč se lupenitky nemusí schovávat v listí? Který pavouk je v živočišné říši považován za hvězdu? Čím je zvláštní černolesklý mravenec?

 


Zobonoska žirafí na listě

Zobonoska (Trachelophorus giraffa) je hmyz žijící na Madagaskaru. Díky neobvykle rozšířenému krku dostala přídomek ,,žirafí". Tento žiočich je pohlavně dimorfní. Krk samců je pak 2 - 3 x delší než samičí. Prodloužený krk slouží především jako adaptace pro životní potřeby, konkrétně ke stavbě hnízda a k souboji. Když nadejde čas k reprodukci, samice si zvolí rostlinu, která se stane jejím hostitelem. Do stébla rostliny pak uloží vajíčko. Zobonoska patří mezi nově nalezené druhy, proto o tomto živočichovi neexistuje dostatek informací.


Mravenec černolesklý (Lasius fuliginosus) disponuje velkou hlavou, která svým vykrojením asociuje tvar srdce. Zbarvení tohoto živočicha je leskle černé. Typickým pro tento druh je také charakteristický zápach. Samci žijí velmi krátce. Po páření označovaném jako ,,svatební let" umírají. Žije na suchých místech, často v dutinách stromů. Mravenci černolesklému se přezdívá pěstitel hub, jenž si staví kartonová hnízda. Vyskytuje se převážně v Evropě, ale i na Kavkazu, Sibiři, Číně, v Japonsku či Indii.


Matamata třásnitá ve vodě

Matamata třásnitá (Chelus fimbriatus) je sladkovodní želva pocházející z Jižní Ameriky, která se díky svému vzhledu dokáže dokonale maskovat. Matamata disponuje velice flexibilním krkem. Hlava i krk je porostlá kožnatými třásněmi. Matamata neumí plavat. Pokud ze dna nedosáhne hladiny, utopí se. Při lovu vystrčí hlavu a v hrdle tvoří podtlak. Kořist pak solu s vodou nasává hluboko do úst. Obývá jezera, rybníčky, řeky a mělké vodní nádrže s bahnem.


Křižák račí (Gasteracantha cancriformis) je díky svému tvaru přezdíván také jako ,,pavouk hvězda" . Tento pavouk disponuje výrazným zbarevním v odstínech žluté, černé a bílé. Křižák žije na okrajích lesů a v keřovitých zahradách. Tento druh se nedožívá vysokého věku, ba naopak. Umírá ihned po reprodukci, která přichází na jaře. Samice umírají po produkci vajíčka, samci šest dní po oplození samice.


Lupenitka dvouoká na listě

Lupenitka dvouoká (Phyllium bioculatum) je tropickým hmyzem přináležejícím řádu strašilek. Svým vzhledem v hráškové barvě a žilnatou strukturou je nerozlišitelná od listu rostliny. Žije v tropickým lesích Indie, Srí Lanky, Sumatry, Bornea a Jávy. Lupenitky vyluzují slabé vrzavé zvuky. Samičky žijí půl roku po dosažení dospělosti, samci jen několik týdnů. Množí se patogeneticky, což znamená, že se samiček se líhnou zase jen samičky. Lupentiky jsou vhodné k chovu i pro začátečníky.

 

Zdroj: Flickr

 

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  8% (67)
  23% (193)
  4% (35)
  4% (35)
  2% (18)
  51% (422)
  6% (52)

Hlasovalo 822 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz