Člověk z pohledu antropogeneze

20. 02. 2012 Šárka Voráčková Živočich jménem člověk 4522x 0
Člověk z pohledu antropogeneze Za předpokladu, že Darwin nebyl pouze bláznivý stařík, se lidstvo vyvinulo z opic. Ovšem nebylo to samozřejmě tak, že jednoho dne se šimpanzí mamince narodil malý holý človíček. Vývoj člověka byl nesmírně zdlouhavý proces a neobešel se bez slepých uliček. Možná proto je konečný produkt, Homo sapiens sapiens, tak dokonalou bytostí.

 

Věda, zkoumající vývoj člověka, se nazývá antropologie. Antropogeneze je pak samotný proces vývoje a vzniku člověka. Předpokládá se, že antropogeneze započala přibližně před 15 miliony lety, tedy na konci třetihor. Vědci se domnívají, že se vývojová větev v této době rozštěpila na část, z níž se vyvinuli lidoopi, a na větev vedoucí k dnešnímu člověku.

Důležitým pojmem v antropologii je proces hominizace. Hominizací se rozumí souhrnný název změn, jimiž prošla opičí kostra, než se z ní stala kostra lidská. Patří sem tedy vznik nožní klenby a celková změna tvaru chodidla. Dále pak zesílení a prodloužení dolních končetin, rozšíření a prohloubení pánve - tím získala miskovitý tvar. Nesmíme opomenout vývin vzpřímené neboli bipední chůze. S tím souvisí fakt, že páteř se stala dvakrát esovitě prohnutou. Hrudník se zploštil a rozšířil. Horním končetinám byla umožněna větší pohyblivost a utvořily se krátké šikovné dlaně.

Vývoj člověka před 15 000 000 lety z pohledu antropogenezeZdroj: Flickr

Největší změny se odehrály na lebce. Díky vzpřímené chůzi začal týlní otvor pro míchu směřovat dolů. Objem mozkovny se zvětšil z 500 na 1500 cm3. Zmenšily se nadočnicové oblouky a formovaly se nosní kosti. Čelisti se zkrátily, současně rozšířily a došlo k vývoji bradového výběžku. Tento fakt nesmíme podceňovat, neboť brada nám umožňuje artikulaci.

Nejen rozvoj krásného těla, ale i bystré mysli, jdou ruku v ruce s vývojem lidské rasy. K hominizaci proto neodmyslitelně patří i proces sapientace, čili rozvoje mozku. Obzvlášť důležitou částí sapientace je gyrifikace (zvětšování plochy šedé kůry mozkové). Díky tomu se zaktivovala centra vyšší mozkové činnosti. Objevilo se sociální chování. Život v tlupách, dělba práce nebo domluva při lovech. Jednotlivci se začali zdokonalovat v určitých oborech. Vyvinula se řeč a schopnost pracovat s abstraktními pojmy. Člověk se stal Člověkem.

        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (61)
  24% (167)
  4% (30)
  4% (29)
  2% (15)
  53% (369)
  4% (31)

Hlasovalo 702 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz