Člověk z pohledu antropogeneze

20. 02. 2012 Šárka Voráčková Živočich jménem člověk 5432x 0
Člověk z pohledu antropogeneze Za předpokladu, že Darwin nebyl pouze bláznivý stařík, se lidstvo vyvinulo z opic. Ovšem nebylo to samozřejmě tak, že jednoho dne se šimpanzí mamince narodil malý holý človíček. Vývoj člověka byl nesmírně zdlouhavý proces a neobešel se bez slepých uliček. Možná proto je konečný produkt, Homo sapiens sapiens, tak dokonalou bytostí.

 

Věda, zkoumající vývoj člověka, se nazývá antropologie. Antropogeneze je pak samotný proces vývoje a vzniku člověka. Předpokládá se, že antropogeneze započala přibližně před 15 miliony lety, tedy na konci třetihor. Vědci se domnívají, že se vývojová větev v této době rozštěpila na část, z níž se vyvinuli lidoopi, a na větev vedoucí k dnešnímu člověku.

Důležitým pojmem v antropologii je proces hominizace. Hominizací se rozumí souhrnný název změn, jimiž prošla opičí kostra, než se z ní stala kostra lidská. Patří sem tedy vznik nožní klenby a celková změna tvaru chodidla. Dále pak zesílení a prodloužení dolních končetin, rozšíření a prohloubení pánve - tím získala miskovitý tvar. Nesmíme opomenout vývin vzpřímené neboli bipední chůze. S tím souvisí fakt, že páteř se stala dvakrát esovitě prohnutou. Hrudník se zploštil a rozšířil. Horním končetinám byla umožněna větší pohyblivost a utvořily se krátké šikovné dlaně.

Vývoj člověka před 15 000 000 lety z pohledu antropogenezeZdroj: Flickr

Největší změny se odehrály na lebce. Díky vzpřímené chůzi začal týlní otvor pro míchu směřovat dolů. Objem mozkovny se zvětšil z 500 na 1500 cm3. Zmenšily se nadočnicové oblouky a formovaly se nosní kosti. Čelisti se zkrátily, současně rozšířily a došlo k vývoji bradového výběžku. Tento fakt nesmíme podceňovat, neboť brada nám umožňuje artikulaci.

Nejen rozvoj krásného těla, ale i bystré mysli, jdou ruku v ruce s vývojem lidské rasy. K hominizaci proto neodmyslitelně patří i proces sapientace, čili rozvoje mozku. Obzvlášť důležitou částí sapientace je gyrifikace (zvětšování plochy šedé kůry mozkové). Díky tomu se zaktivovala centra vyšší mozkové činnosti. Objevilo se sociální chování. Život v tlupách, dělba práce nebo domluva při lovech. Jednotlivci se začali zdokonalovat v určitých oborech. Vyvinula se řeč a schopnost pracovat s abstraktními pojmy. Člověk se stal Člověkem.

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz