Od opice k člověku 1

24. 03. 2012 Veronika Vítová Živočich jménem člověk 8588x 1
Od opice k člověku 1 Ke vzniku prvních forem přímo příbuzných člověku došlo ve čtvrtohorách, přesněji v pleistocénu. Vše se událo před více než dvěma miliony let. Člověk té doby byl silně závislý na přírodě. Pro své přežití se snažil přizpůsobit přírodním změnám. Potravu si obstarával kořistnicky, přisvojováním, sběrem a lovem. Je zřejmé, že tato tradice zůstala silně zakořeněná v lidském genetickém kódu.

 

Je přece mnohem jednoduší „přisvojit“ si mamuta, kterého už někdo ulovil, vyvrhl, stáhl z kůže a vyudil, než se o to pokoušet u mamuta živého, který vás může ohrozit na životě. Období přisvojování, které je charakteristické pro starší dobu kamennou, bylo zakončeno vznikem zemědělské výroby (pěstování plodin a chov dobytka).

Pro čtvrtohory je charakteristické střídání dob ledových (glaciál) s dobami meziledovými (interglaciály). V tomto čase pokrýval pevninský ledovec přibližně 30% zemského povrchu, v současnosti pokrývá pouze z 10%.  Podle posunů pevninského ledovce docházelo k migraci zvířat i rostlin. Mnoho z nich tyto přesuny nepřežilo. Jiné se nemohly vrátit kvůli přirozeným překážkám. Jako když přejdete přes zamrzlou řeku a za pár dní chcete zpět. Bohužel zjištění o tom, že nastala obleva, je nemilé. Ve skutečnosti to však bylo tak, že druhy, jež přecházely po ledovci, náhle zjistily, že jim při návratu stojí v cestě Alpy nebo Karpaty. V dobách ledových pokrývala střední Evropu tundra a sprašová step. Průměrná teplota byla o 10-12 stupňů nižší než v dnešní době. Možná už tehdy starostlivé matky upozorňovaly své ratolesti na dramatické změny počasí, a tak heslo ,‚Pořádně se obleč nebo ti nastydnou ledviny‘ bylo rozhodně na místě.

Vývoj člověka

Zdroj: Flickr

Homonizace je proces vzniku a vývoje člověka, během nějž se člověk vyvinul - v rámci živočišné říše - v samostatný druh. V roce 1758 zařadil C. Linné člověka do skupiny nehetnatců. Za nějaký čas po něm přišel další teoretik a nastolil myšlenku, že skupina, do níž člověk spadá, by měla mít příznačnější jméno, a proto dnes hovoříme o rodu primátů. Primáti se odlišují postavením očnic v lebce směrem dopředu, tudíž hledí před sebe. Přední mozek je vyvinutější než u ostatních druhů. Palec ruky se postavil proti ostatním prstům, čímž se stala ruka chapavou. Mléčné žlázy, nacházející se na hrudi, se vyvinuly pouze u jednoho z páru.

Primáti se dělí na skupinu poloopic a opic. Ta se pak dále člení na ploskonosé a úzkonosé, do nichž spadá člověk jako příslušník čeledi hominidae. Pro tuto čeleď jsou charakteristickými tři vývojové morfologické komplexy, které leží na přímé lince primát a člověk dnešního typu. Prvním komplexem je stavba hrudního koše a horních končetin. Druhým je stavba pánve a dolních končetin, který vedl k radikální změně v pohybu, a to z kvadrupedie na bipedii. Chůze po čtyřech byla vystřídána chůzí po dvou. Vzpřímení postavy a chůze pouze po dvou jsou mezníkem mezi lidoopy a hominidy (druhy hominidů jsou ramapithecus, australopithecus a homo). Třetím komplexem je zvětšování a zkvalitňování mozkovny. Spolu s mnoha dalšími fyziologickými změnami vedl tento proces k umožnění vývoje řečového ústrojí a vůbec řeči samotné.

Pro řeč byl vývoj mozku nezbytný, bez nějž by docházelo pouze k výronu zvuků bez hlubšího smyslu a významu. Parametry homo sapiens sapiens se tedy dají zapsat jednoduchou rovnicí: HSS (homo sap. sap.) = vzpřímená postava + kráčivá noha + rozvoj mozku + ruka jako orgán práce + vznik řeči, myšlení a společenského způsobu života. Je známé, že křížení mezi příbuznými jedinci vede ke snižování inteligence a k ředění genetické informace. Pokud bychom se v oblasti vývoje člověka přikláněli k verzi o Evě a Adamovi, znamenalo by to, že jsme všichni jen nedokonalí potomci?


Počet komentářů: 1

1 Míra 22. 7. 2019 - 23:40
Otázka zní jinak.Co je pravděpodobnější?To že téměř všechny národy světa napříč historií odvozují svůj původ od bytostí z nebes, nebo že se nějaká opice jednoho dne šla "projít"a následně dala vzniknout civilizaci? Můžete držet v zajetí jakýkoliv opičí druh po libovolný počet generací. Dávat mu podněty jaké chce, podle kterých by se měl vyvíjet a nebude. Ze šimpanze nikdy nebude Australopithecus,...

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz