Jedovatý Olgoj Chorchoj

29. 04. 2012 Šárka Voráčková Živočich mytologický a záhadný 6729x 1
Jedovatý Olgoj Chorchoj Tlustý červ. Odporný a krutý pán pouště, jenž trpělivě číhá na nic netušící oběti! Kdo se skrývá pod jménem Olgoj Chorchoj? Olgoj značí střevo, chorchoj červa. Toto slovní spojení leccos napoví o vzezření zmíněné mytologické stvůry.

 

Konkrétně se jedná o 1-1,5 m dlouhého červa. Olgoj působí jako přerostlá žížala. Většina údajných svědků si při pohledu na něj vystačila i s popisem připomínajícím „kus dobytčího střeva“. Ostatně této skutečnosti napovídá i pohyb tvora – neplazí se, avšak různě se kroutí a koulí. Olgoj Chorchoj (ALLGHOI KHORKOI) se vyskytuje v Mongolsku, v nehostinných oblastech pouště Gobi. Většinu času je zalezlý v zemi, kde spí. Vylézá prý pouze v červnu a červenci, kdy je nejtepleji, a vyhřívá se na sluníčku. Báchorky mimo jin tvrdí, že se prý zdržuje zejména u zdrojů vody. Pro Mongoly je pouštní červ známý postrach. Obyvatelé se z jeho přítomnosti strachují a neradi o něm hovoří. (Tedy i proto, že tento zákaz vydala vláda. Olgoj Chorchoj se prý neslučuje s jejich Marxistickou ideologií.) Většina Mongolů má za to, že jde o nadpřirozenou bytost. Už pouhá zmínka o něm přináší neštěstí. Někteří šamani jsou dokonce přesvědčeni, že se jedná o zhmotněnou podstatu zla.

Olgoj Chorchoj

Zdroj: Flickr

Nebezpečnost Olgoje Chorchoje tkví především v tom, že zabíjí na dálku. Konkrétně na vzdálenost čtyř až šesti metrů. Jak to dělá? To zůstává záhadou. Mongolští pastevci se domnívali, že zabíjí myslí. Další teorie povídá o schopnosti vyprodukovat smrtící elektrický výboj. Poslední, snad nejčastější domněnka popisuje Chorchojův útok takto: ,,Červ rychle vztyčí jeden svůj konec. Tam se mu v zápětí nafoukne váček či bublina, v němž je obsažen neznámý, vskutku strašlivý jed. Když váček praskne, jed stříká na všechny strany a zničí vše okolo.“ Jed je údajně silná, a proto postačí pouze jedna kapka k usmrcení člověka, psa či velblouda. Leptá i kov, který po zasažení zcela zežloutne.

Pravděpodobně nejbližším existujícím příbuzným Olgoje Chorchoje je ještěr kroužkovitý (Amphisbaena fuliginosa). Plazi z čeledi kroužkovitých totiž nemají šupiny. Vypadají tak jako červi. V pouštích budují podzemní chodby. Narozdíl od Olgoje to nejsou krutí zabijáci a neprodukují jed. Známým průzkumníkem a nadšencem, který se již dlouhá léta pokouší nalézt Olgoje Chorchoje, je český kryptozoolog Ivan Meckerle. Byl to on, kdo inicioval první výpravu do pouště Gobi v roce 1990. Jeho vlastní vyprávění a zážitky si můžete přečíst zde.


Počet komentářů: 1

1 Jiří Svačina 5. 4. 2017 - 19:40
Nevidím v tom nic záhadného. Jestliže se vyskytuje pouze v místech, kde roste parazitická rostlina hlízenec, bývá viděn jen v červnu a v červenci, nepohybuje se dopředu jako jiní červi, ale do strany, pak se nabízí vysvětlení, že jde právě o tu rostlinu hlízenec, kterou po dešti vítr vyvrátí z písku a po vyschnutí ji kutálí po poušti.

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz