Jedovatý Olgoj Chorchoj

29. 04. 2012 Šárka Voráčková Živočich mytologický a záhadný 5828x 1
Jedovatý Olgoj Chorchoj Tlustý červ. Odporný a krutý pán pouště, jenž trpělivě číhá na nic netušící oběti! Kdo se skrývá pod jménem Olgoj Chorchoj? Olgoj značí střevo, chorchoj červa. Toto slovní spojení leccos napoví o vzezření zmíněné mytologické stvůry.

 

Konkrétně se jedná o 1-1,5 m dlouhého červa. Olgoj působí jako přerostlá žížala. Většina údajných svědků si při pohledu na něj vystačila i s popisem připomínajícím „kus dobytčího střeva“. Ostatně této skutečnosti napovídá i pohyb tvora – neplazí se, avšak různě se kroutí a koulí. Olgoj Chorchoj (ALLGHOI KHORKOI) se vyskytuje v Mongolsku, v nehostinných oblastech pouště Gobi. Většinu času je zalezlý v zemi, kde spí. Vylézá prý pouze v červnu a červenci, kdy je nejtepleji, a vyhřívá se na sluníčku. Báchorky mimo jin tvrdí, že se prý zdržuje zejména u zdrojů vody. Pro Mongoly je pouštní červ známý postrach. Obyvatelé se z jeho přítomnosti strachují a neradi o něm hovoří. (Tedy i proto, že tento zákaz vydala vláda. Olgoj Chorchoj se prý neslučuje s jejich Marxistickou ideologií.) Většina Mongolů má za to, že jde o nadpřirozenou bytost. Už pouhá zmínka o něm přináší neštěstí. Někteří šamani jsou dokonce přesvědčeni, že se jedná o zhmotněnou podstatu zla.

Olgoj Chorchoj

Zdroj: Flickr

Nebezpečnost Olgoje Chorchoje tkví především v tom, že zabíjí na dálku. Konkrétně na vzdálenost čtyř až šesti metrů. Jak to dělá? To zůstává záhadou. Mongolští pastevci se domnívali, že zabíjí myslí. Další teorie povídá o schopnosti vyprodukovat smrtící elektrický výboj. Poslední, snad nejčastější domněnka popisuje Chorchojův útok takto: ,,Červ rychle vztyčí jeden svůj konec. Tam se mu v zápětí nafoukne váček či bublina, v němž je obsažen neznámý, vskutku strašlivý jed. Když váček praskne, jed stříká na všechny strany a zničí vše okolo.“ Jed je údajně silná, a proto postačí pouze jedna kapka k usmrcení člověka, psa či velblouda. Leptá i kov, který po zasažení zcela zežloutne.

Pravděpodobně nejbližším existujícím příbuzným Olgoje Chorchoje je ještěr kroužkovitý (Amphisbaena fuliginosa). Plazi z čeledi kroužkovitých totiž nemají šupiny. Vypadají tak jako červi. V pouštích budují podzemní chodby. Narozdíl od Olgoje to nejsou krutí zabijáci a neprodukují jed. Známým průzkumníkem a nadšencem, který se již dlouhá léta pokouší nalézt Olgoje Chorchoje, je český kryptozoolog Ivan Meckerle. Byl to on, kdo inicioval první výpravu do pouště Gobi v roce 1990. Jeho vlastní vyprávění a zážitky si můžete přečíst zde.


        Reklama
Včelí chléb řečený pokrm bohů. Raw Ambrosia pieces.

Počet komentářů: 1

1 Jiří Svačina 5. 4. 2017 - 19:40
Nevidím v tom nic záhadného. Jestliže se vyskytuje pouze v místech, kde roste parazitická rostlina hlízenec, bývá viděn jen v červnu a v červenci, nepohybuje se dopředu jako jiní červi, ale do strany, pak se nabízí vysvětlení, že jde právě o tu rostlinu hlízenec, kterou po dešti vítr vyvrátí z písku a po vyschnutí ji kutálí po poušti.

Vložit komentář

Zpracovávám data

Poradna

Eshop Živočich

Eshop Živočich

Seznam reklama

Bannery Živočicha

Bannery Živočicha

Invia reklama

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  9% (65)
  24% (175)
  4% (32)
  4% (29)
  2% (16)
  52% (386)
  5% (36)

Hlasovalo 739 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz