Himalájsko-perská kočka: není líná, ale dosti líná

16. 04. 2016 Bronislav Markowicz Články 5633x 0
Himalájsko-perská kočka: není líná, ale dosti líná

Historie plemene

Himalájské kočky byly vytvořeny uměle, kdy po křížení přišla na světlo světa kočka s dlouhou srstí a se znaky koček siamských. Podle dochovaných záznamů došlo k prvnímu křížení již ve 20. letech minulého století v USA, konkrétně na Harvardu. Zde byl zkřížen perský kocour černé barvy se siamkou. Výsledkem pak byla černá krátkosrstá koťata, podobně, jako při křížení perských koček se siamskými černými kocoury. Po křížení obou vrhů se pak v roce 1935 podařilo vytvořit kočku s odznaky, která dostala jméno Debutante.

Hlavní rozvoj chovu himalájsko-perské kočky nastal o něco později, ve 40. letech minulého století. Plemeno bylo uznáno anglickou organizací GCCF v roce 1955 a bylo zařazeno mezi variety dlouhosrstých koček. Koncem padesátých let uznaly tuto kočku také americké chovatelské organizace.

Stavba těla, popis

Himalájsko-perská kočka má mohutné tělo, které nesou nepoměrně krátké nohy, dosahuje váhy od 3,5 do 7 kilogramů. Hlava je dosti zakulacená s hustým osrstěním, mezi čelem a čenichem se nachází jasně zřetelný stop. Uši dosahují poměrně malé velikosti, jsou charakteristické zakulacenými špičkami a dalekým posazením. Oči jsou modré barvy, výrazně kulaté a jasné.

Končetiny těchto koček jsou sice poměrně krátké vzhledem k tělu, jsou ovšem vybaveny silnými svaly. Hlava se nachází na krátkém a silném krku. Ocas by měl být krátký a potažený hustou srstí, ideální je pak nízké nesení. Srst tohoto plemen je hedvábně jemná, dlouhá a odstávající. V krční partii vytváří krásný límec. Tváře tvoří okolo čenichu typický trojúhelník.

Zbarvení

Odznaky srsti mohou být:

 • Čokoládové
 • Tmavohnědé
 • Liliové
 • Modré
 • Červené
 • Krémové
 • Želvovinové
 • Modrokrémové
 • Liliově krémové
 • Modré krémově želvovinové
 • Žíhané

Charakteristické vlastnosti

Himalájsko-perské kočky jsou v mnoha ohledech podobné perským kočkám, většinou jsou ale přece jen klidnější a vyrovnanější. Spíše se řadí k těm kočkám, které se spokojí s pozorováním okolí, než k těm, které dokážou doma udělat pořádnou „neplechu“.

Jsou velice mazlivé, při tom ale nevyžadují tolik pozornosti a nevadí jim ani delší samota. Na svém pánovi nejsou tak závislé, jako v případě jiných koček perského typu, pokud si je ale vezmete k sobě na klín nebo do náruče, budou vám velice vděčné a budou vrnět radostí a pohodou.

Himalájsko-perská kočka velice dobře snáší děti a také jiná zvířata chovaná ve stejné domácnosti. Je to nepochybně skvělý lovec domácích škůdců, ale přece jenom se raději zachumlá do gauče nebo pohodlného kočičího příbytku, kde sleduje veškeré okolní dění. Tyto inteligentní kočky se svou povahou hodí také pro chov v menších bytech, nejsou náročné na pohyb a rozlehlé prostory.

Březost, koťata

 • Délka říje: 7-14 dní
 • Délka březosti: cca 63 dní
 • Počet koťat: 3-6

Výchova, péče

Vzhledem k tomu, že himalájsko-perské kočky mají srst se sklonem k nadměrnému plstnatění, bude třeba věnovat péči trochu více času. Každodenní pročesávání je nutností, stejně jako vystřihávání nepříjemných chuchvalců. V některých případech se vyplatí i použití speciálních pudrů na kočičí srst, aby byla tvorba chuchvalců omezena.

Nevystavujte tyto kočky nadměrnému teplu, mají totiž velice krátký čenich, a ten jim umožňuje omezené dýchání, v horku by se mohli cítit velmi nepříjemně a dokonce se začít dusit.

Himalájsko-perská kočka trpí rozličnými genovými poruchami, kupříkladu spojenými s potížemi s ledvinami. Na jednu stranu se tyto kočky můžou chovateli jevit jako trochu líné, ale není tomu tak docela, proto ocení hračky, šplhací stromy, ale především odpočívadla a pohodlné domečky.

Tipy, zajímavosti

 Himalájsko-perské kočky jsou známé tím, že si velice dobře chrání své teritorium a rovněž jsou skvělými lovci myší a jiných hlodavců. Když jim ale zajistíte dostatek kvalitní stravy, jejich lovecké pudy můžou být tak trochu omezeny.

Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  3% (68)
  8% (196)
  1% (36)
  1% (36)
  1% (19)
  17% (423)
  68% (1649)

Hlasovalo 2427 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz