To jsem z toho jelen 25

06. 11. 2012 Kateřina Barabášová Zajímavosti z živočišné říše 3780x 0
To jsem z toho jelen 25 Je pravda, že žirafy jsou skutečně němé? Na čem si pochutnávají hyeny? Jaké barvy preferuje motýl? Proč nemusí být stáří za každou cenu spojováno se smrtí?


Odranec smrtící v moři

Odranec smrtící (Synanceia horrida) patří k nejjedovatějším rybám na světě. U evropských břehů či tropických moří Indického a Tichého oceánu číhá záludný odranec na svou oběť. Odranci svým vzhledem připomínají neforemný kámen rozprostírající se na mořském dně. Díky svému vzhledu jsou dokonale makováni, s čímž je spojeno jejich nebezpečí. Člověk si jich často mezi korálovými útesy nepovšimne. Jedové žlázy odrance smrtícího obsahují stonustoxin vyvolávající prudkou bolest, která může končit až smrtí.


Žirafa (Giraffa camelopardalis) je vybavena hlasivkami. Tudíž není němá. Ba naopak, je schopna vydávat bohatou škálu zvuků počínaje chrčením, mečením, pískáním, mručením či bučením v nebezpečí či říji. Komunikuje taktéž mimikou či v podobě sihnálů oháňky. Žirafa je mimo jiné vybavena stejným počtem krčních obratlů podobně jako většina savců. Obratle žirafy jsou však podstatně delší.


Babočka paví oko na rostlině

Babočka paví oko (Inachis io) je motýl, jehož tělo je tvořeno vnější kostrou skládající se z chytinu, vosku a glykoproteinů. Povrch těla babočky je pokryt jemnými smyslovými chloupky. Samotné tělo je pak rozčleněno na hlavu, hruď a zadeček. Babočka paví oko rozlišuje pouze červenou, zelenou a žlutou barvu. Dvě složené oči, jež se skládají z tisíců drobných šestibokých oček, jsou uzpůsobeny k širokoúhlému vidění. Oči jsou schopny registrovat pohyb, nikoliv detaily.


Hvězdice (Asteroidea) z třídy ostnokožců žije převážně ve světových oceánech. Existuje 1800 druhů rozmanitých hvězdic. Hvězdice je vybavena pětiramenným tělem. Dravá hvězdice navíc disponuje i regenerační schopností těla. Pokud je zachován střed těla a minimálně jedno rameno, je schopna přežít. Tento mořský živočich se pohybuje plazením. Hvězdice jako jedna mála z živočichů neumírá z důvodu vysokého stáří.


Hyena skvrnitá v přírodě

Hyena skvrnitá (Crocuta crocuta Erxleben) je známý konzument mršin, o to méně pak samotný lovec. Obvykle loví plazy, savce, pakoně, zebry, antilopy, mláďata dravců. Tento mrchožrout má schopnost požírat i silné kosti, které drtí svými čelistmi. Díky kyselým trávicím šťávám v žaludku je hyena toto sousto bez problémů schopna strávit. V době nouze o potravu je schopna strávit i kopyta, rohy či jen krví nasáklou hlínu. Hyena skvrnitá pravidelně jí i výkaly jiných zvířat.

 

Zdroj: Flickr

 


Vložit komentář

Zpracovávám data

soutěž

Přihlášení

Zpracovávám data

Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se

Anketa

Jaký hmyz nesnesete v pokoji?
  8% (67)
  24% (192)
  4% (35)
  4% (35)
  2% (17)
  51% (417)
  6% (51)

Hlasovalo 814 lidí

Všechny ankety

Aktuality

17. 06. 2016

Kdo vede v anketě o nesnesitelném hmyzu v pokoji

V anketě jednoznačně vede Sršeň obecná, která předběhla dokonce i berušku! :-) Není se čemu divit. Kdo by se nebál tohoto 21-35 mm velkého...Více zde

22. 11. 2015

Vítězové soutěže: Poznejte živočicha

Děkujeme všem účastníkům soutěže: Poznejte živočicha na fotografii, která proběhla na facebooku. Gratulujeme vítězům k výhře...Více zde

01. 07. 2015

Nový autor článků

Od dubna letošního roku, přispívá na Živočicha svými články nový autor Petr Šopejstal. K dnešnímu dni vytvořil několik...Více zde

navštivte ZOO

útulky v ČR

Živočich na sociálních sítích


Twitter


TOPlist


© 2010 - 2015 Živočich.com

Webdesign Strita.Design and CMS: www.vades.cz